Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami – budownictwo

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 (od ang. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2)– wirus należący do grupy koronawirusów, z pojedynczą nicią o dodatniej polaryzacji ssRNA(+), który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego – COVID-19. Jest to siódmy znany chorobotwórczy dla ludzi gatunek z tej grupy wirusów.
Pierwsze przypadki zakażeń ludzi tym wirusem odnotowano pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Pierwsze zakażenie miało miejsce 17 listopada 2019 r., zarażonym był 55-letni mężczyzna, mieszkaniec Wuhan. Istnieją przypuszczenia, że źródłem, z którego wirus mógł się rozprzestrzenić, był targ rybny Huanan, gdzie sprzedawane były zarówno dzikie zwierzęta, jak i owoce morza. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a u niektórych chorych wywołuje ciężkie zapalenie płuc i ARDS wymagający zastosowania wentylacji mechanicznej.

W ramach profilaktyki zaleca się stosować podczas stanu epidemii maski oraz rękawice ochronne – Półmaski ochronne z włókniny syntetycznej bez zaworu (np. maseczki typu chirurgicznego) lub półmaski z zaworem (np. klasy FFP1/FFP2/FFP3) służą jako ochrona antybakteryjna i antywirusowa w stopniu określonym przez normy EN 14683 oraz EN 529. Na półmasce oraz opakowaniu widnieje symbol określający Wyznaczony Współczynnik Ochrony (FPA) np. półmaski klasy FFP3 charakteryzują się wysokimi współczynnikami FPA o wartościach dochodzących do 50, w/w półmaski chronią, przed cząstkami stałymi i płynnymi o wysokiej toksyczności, z mocą filtrowania 99%. Półmaski chroniące przed wirusami, w tym koronawirusem SARS-CoV-2, przenoszonymi przez aerozole biologiczne o średnicy 20-300 mikrometrów (dot.: kaszlu, psikania) to środki ochrony indywidualnej co najmniej klasy FFP2/FFP3. Rękawice ochronne lateksowe / nitrylowe, zaklasyfikowane jako środek ochrony indywidualnej, służą do chwilowego użytku lub ciągłego użytku nie dłuższego niż 60 minut, w celu ochrony przed skażeniem i migracją drobnoustrojów.


Zakładanie i zdejmowanie półmaski (maseczki) według zasad zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

  1. Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.
  2. Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa oraz rozłóż ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maseczką).
  3. Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbuj go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.
  4. Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.
  5. Wymień maseczkę na nową, kiedy stanie się wilgotna.
  6. Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.
  7. Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maseczka zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie).
  8. Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.
  9. Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.


Zakładanie i zdejmowanie rękawic ochronnych według zasad zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

  1. Zakładanie rękawiczek ochronnych;

2. Zdejmowanie rękawiczek ochronnych;